Europa: 16 osób zmarło w wyniku epidemii bakterii Escherichia coli O157:H7

W wyniku epidemii bakterii Escherichia coli O157:H7, jaka trwa na terenie Europy od dwóch tygodni, zmarło już kilkanaście osób. Zakażenie bakterią i w efekcie przypadki zachorowania na zespół hemolityczno-mocznicowy następuje prawdopodobnie poprzez spożywanie warzyw importowanych z Hiszpanii, takich jak ogórki, sałata czy pomidory, jednak do dnia 30 maja nie zostało potwierdzone jednoznacznie źródło epidemii.

Do tej pory przypadki zakażeń odnotowano w Niemczech (głownie labdy w landach Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze), gdzie odnotowano ponad tysiąc zachorowań, ale także w Francji, Holandii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii. Spożywanie warzyw skażonych szczepem tej bakterii już wcześniej było powodem zachorowań . W październiku 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w ten sposób zachorowało 200 osób po spożyciu szpinaku.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce nie odnotowano podobnych przypadków zakażeń. Jednocześnie stacje sanepidu apelują o mycie rąk i warzyw (także po ich obraniu). GIS informuje jednocześnie o objawach zakażenia:

„Pierwszymi objawami zakażenia są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu. Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.”

Problem epidemii jest jednym z wiodących w mediach. Dzisiaj w internetowym wydaniu Super Expressu pojawiło się w tym temacie 7 newsów między godziną dziesiątą a dziewiętnastą.

Źródła

  • IAR - Bakteria EHEC w kolejnym kraju, w Niemczech nowe zgony - polskieradio.pl - 30 maja 2011
  • PAP - "Brakuje miejsc dla zarażonych"; Polsce grozi epidemia? - wp.pl - 30 maja 2011
  • ULEPSZONA FOLIA DO OWIJANIA WARZYW I OWOCÓW NIE TYLKO JEST JADALNA, ALE I ZABIJA SZKODLIWE SZCZEPY BAKTERII… - Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie - Listopad 2006
  • Szczecin.Poprawia się stan pacjentki zakażonej bakterią escherichia coli - gazeta.pl - 31 maja 2011
  • SuperExpres»Archiwum (wynik wyszukiwania w dniu 31 maja 2011 dla wyrażenia e. coli) - se.pl - 31 maja 2011
  • Jan Bondar - Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30.05.2011 r. w sprawie wzrostu zachorowań na zespół hemolityczno – mocznicowy na terenie Niemiec - gis.gov.pl - 30 maja 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2017/06/28, 10:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.