Przeszłość pocztówki w pigułce

Tak samo jak wiele epokowych odkryć, również karta pocztowa nie miała prostego początku. W 1865 r. ówczesny Poczmistrz Berlina, Heinrich Stephan, zaproponował na Piątej Niemieckiej Konferencji Pocztowej wprowadzenie kartonika dla otwartej korespondencji. Projekt ten, uznany wtenczas za nazbyt śmiały pominęła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero gdy 4 lata później z analogiczną ideą wystąpił profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego Emanuel Hermann, władze ją zaaprobowały. W tenże sposób poczta austrowęgierska jako pierwsza zerwała ze zwyczajem zaklejonych listów wdrażając tzw. kartkę korespondencyjną, której jedna strona przeznaczona była na korespondencję, z kolei druga posiadała znaczek a także miejsce na adres.


kartki pocztowe
Niebawem na tak wydawanych kartkach do korespondencji poczęły pojawiać się pierwsze rysunki jak też napisy okolicznościowe. W taki sposób narodziła się właściwa kartka pocztowa. Pierwotnie obrazy znajdowały się w rogu karty, jednakże z biegiem czasu zaczęły pochłaniać coraz więcej przestrzeni. Od początku istnienia jedna ze stron określona była na adres i znaczek, z kolei na tekst, strona z obrazkiem. O ile adresant nie chciał ingerować w obrazek, na tekst zostawało mu malutko miejsca, w wielu wypadkach musiał się ograniczyć do lapidarnych życzeń. Dopiero w 1904 r., poczta zmieniła reguły i od tej chwili na jednej stronie umieszczano obraz, natomiast na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, znaczek a także zaadresowanie. Reguła taka obowiązuje do dnia obecnego.

Współcześnie z całą pewnością nie możemy ustalić, kto wyprodukował pierwsze kartki pocztowe. Spory o pierwszeństwo toczyło już więcej niż wiek temu paręnaście miasteczek a także krajów. Za najstarsze kartki pocztowe uważane są między innymi kartki wydawane w czasie wojny francusko - polskiej w 1870 roku poprzez obydwie strony sporu, a także wywodząca się z tego samego roku karta pocztowa Serba Petara Manojlovicia prezentująca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana wyłącznie z przedwojennej reprodukcji. Swój akcent w prehistorii widokówki ma także Dolny Śląsk. Za jedne z najdawniejszych kartek na całym świecie rozpatrywane są kartki pocztowe ilustrujące najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 rok - ciekawa strona.

Dziś pocztówki publikowane są na ogromną skalę. Trudni się tym poligrafia - zobacz tu.
2015-08-25 12:52:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.