Ezi - wielki piłkarz z wadą genetyczną

Piłka nożna
Written by: fabbio
From: http://www.flickr.com
Ernest Wilimowski to bez wątpienia najlepszy polski piłkarz Polski przedwojennej. Ci, którzy mieli okazję oglądać jego zagrania, mówili jedno słowo: Geniusz. Pośród kibiców krążyła opinia, że Wilimowski strzelał więcej goli, niż miał stworzonych okazji. Tajemnicą poliszynela jest również niesamowity i bardzo rzadko trafiający się „defekt” anatomiczny – posiadał 6 palców w prawej nodze. Wilimowski twierdził, iż właśnie to pozwoliło mu strzelać mnóstwo bramek.

Kolejne tematy

Wybuch Powstania Styczniowego - 22 stycznia 1863

Powstanie styczniowe
W styczniu 1863 w Królestwie Polskim stacjonowała 100 tysięczna armia rosyjska. Zamierzona "branka" do wojska została jednakże zbojkotowana i 22 stycznia wybuchło zbrojne powstanie ogłoszone manifestem przez Komitet Centralny Narodowy...


Jednak Wilimowski nie jest jednym tchem wymieniany wśród najlepszych rodzimych piłkarzy w historii, natomiast jego postać z premedytacją wymazywano po II Wojnie Światowej z kronik polskiej piłki nożnej. Dlaczego?

Ernest Otton Wilimowski (Ezi) urodził się w 1916 roku w Kattowitz (teraz Katowice). Sam o sobie mawiał, że jest Górnoślązakiem. Nie zmienia to stanu rzeczy, że ten rejon po I Wojnie Światowej został przyłączony do Polski, a Ezi występował w polskiej lidze i w polskiej reprezentacji.

Pomimo, że wystawiany był na pozycji lewego łącznika, zasłynął z rewelacyjnej wręcz skuteczności. W 86 meczach w lidze, Ezi strzelił 112 goli, a w 22 spotkaniach reprezentacji Polski zdobył goli 21. Do legendy przeszły jego wyczyny na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1938 roku, gdy w meczu z Brazylią strzelił aż cztery gole doprowadzając golkipera Brazylii do wściekłości, a naszej drużynie zapewniając wyrównaną walkę do samego końca.

Innym wyczynem „Ezi” popisał się na kilka dni przed wybuchem II Wojny Światowej, kiedy to 27 sierpnia 1939 roku Polska pokonała bardzo silną drużynę węgierską (4:2), a on sam strzelił trzy gole. W lidze wsławił się np. w czasie meczu z Union-Touring Łódź, w którym strzelił aż dziesięć bramek! Głównie dzięki niemu Ruch zdobywał w tym okresie czterokrotnie tytuł mistrza Polski.

Niestety jego przekleństwem stała się II Wojna Światowa. Ernest Wilimowski podpisał volkslistę i wyjechał w głąb III Rzeszy. Tam kontynuował swoją karierę i wciąż zadziwiał skutecznością – w 8 meczach w reprezentacji Niemiec zdobył 13 bramek. Nie zmienia to jednak faktu, że w komunistycznej Polsce był traktowany jako renegat i zdrajca.

Polski trener polskiej drużyny Józef Kałuża nie widział nic złego w tym, że wielu Ślązaków grało w drużynie Niemiec. Udało się tylko Wilimowskiemu. Na początku wojny Wilimowski musiał ukrywać się przed Niemcami. Jednym z notabli NSDAP na Śląsku była postać, która nienawidziła go za to, że przeszedł z FC Kattowitz do będącego symbolem polskości Ruchu Wielkie Hajduki. Po wybuchu wojny Wilimowski jednak wrócił do FC Kattowitz, gdzie byli właściwie sami Ślązacy – Ruch został rozwiązany. Zmieniał później kluby, strzelał masę goli i trafił do drużyny z Niemiec. Najsłynniejszy występ w tej drużynie zagrał w Bernie przeciw Szwajcarom – Niemcy wygrali 5:3, a Wilimowski trafił 4 gole. W tym samymW tym} czasie wojsko gen. Paulusa szturmowało Stalingrad.

Dużym entuzjastą kunsztu Eziego był kolejny Ślązak, Gerard Cieślik. Już jako nastolatek podziwiał go na treningach oraz meczach. Postacie, które poznały Wilimowskiego podkreślają jego apolityczność oraz to, iż on zawsze był głównie piłkarzem. Ta postawa była nie do zaakceptowania przez wielu Polaków po wojnie. Wg nich Ezi był oportunistą i z pełną świadomością wyrzekł się swojego kraju. Zapominają one jednak, iż Wilimowski czuł się przede wszystkim Ślązakiem, grając zarówno dla Polski, jak i dla reprezentacji Niemiec. Zaraz po wojnie Ernest Wilimowski został w Niemczech, do swojego kraju nie miał po co przyjeżdżać. Grał jeszcze do 1959 roku, później osiedlił się w Karlsruhe.
Written by: B.S.
2012-03-15 13:55:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.