We wrześniu ruszy konkurs ESA dla uczniów szkół średnich

15 września ruszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej dla uczniów szkół średnich, związany z 10. rocznicą misji Integral. Konkurs będzie otwarty również dla uczniów z Polski.

Na 15 września ESA zapowiedziała rozpoczęcie szeroko zakrojonego konkursu dla uczniów szkół średnich związanego z fizyką wysokich energii i misją Integral.

Uczniowie z państw członkowskich ESA, państw współpracujących, oraz Kanady, USA i Rosji, są zaproszeni do udziału w konkursie poprzez zaangażowanie się w jeden z 4 projektów:
  • projekt nr 1: obserwuj - teleskopowe obserwacje gwiazd zmiennych w podwójnych układach gwiazdowych emitujących promieniowanie wysokoenergetyczne i porównanie wyników z danymi z optycznego teleskopu satelity Integral
  • projekt nr 2: badaj - użycie danych z Integrala do określenia rodzajów źródeł promieniowania wysokoenergetycznego w centrum Drogi Mlecznej
  • projekt nr 3: projektuj - próba drużynowego zaprojektowania misji do badania promieniowania o wysokiej energii. Uczniowie zapoznają się z każdym aspektem planowania misji kosmicznej, w tym określania celów naukowych, projektowania statku i ładunku
  • projekt nr 4: buduj - zbudowanie modelu satelity Integral z użyciem wybranych przez siebie materiałów

Na laureatów czeka wiele nagród, w tym szansa na zaprezentowanie swojej pracy na 9. warsztatach naukowych Integral w Paryżu. Konkurs oficjalnie ruszy 15 września i potrwa do marca 2012 roku.

Od prawie 10 lat satelita Integral bada tajemnice Wszechświata związane z promieniowaniem wysokoenergetycznym, jak pochłanianie materii przez czarne dziury, rozbłyski gamma, czy wybuchy supernowych. konkurs (zobacz hackathon) jest częścią obchodów 10. rocznicy misji, rozpoczętej 17 października 2002 roku. Satelita został wysłany rakietą Proton-K/DM-2 na silnie eliptyczną orbitę, o perygeum na wysokości 10 000 km a apogeum na wysokości 153 000 km. Konstrukcyjnie podobny do XMM-Newton, prowadzi obserwacje za pomocą spektrometru SPI i kamery IBIS.

Szczegóły konkursu zostaną ogłoszone 15 września 2011.

Źródła

  • Explore the dynamic high-energy Universe – competition for secondary students - ESA - 1 lipca 2011
  • Hubert Bartkowiak - Konkurs ESA dla uczniów szkół średnich - Kosmonauta.net - 12 lipca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2017/07/13, 16:26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.