LRO i LCROSS rozwiążą hydrozagadkę Księżyca

. Fotografia z 2006 roku przedstawia start rakiety Atlas V z sondą New Horizons do Plutona ]].

Trwają przygotowania do startu sondy kosmicznej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że start jest planowany na środę (17 czerwca) na godzinę 15:51 czasu EDT. Sonda ma wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego z wyrzutni kompleksu startowego LC41.

Satelita Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) zostanie wystrzelony razem z satelitą Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS).

Oba będą badać Księżyc i zostaną wyniesione razem przez rakietę nośną Atlas V.

Będzie to pierwsza od 11 lat misja księżycowa NASA (poprzednia misja księżycowa Lunar Prospector odbyła się w 1998). Oprócz oczywistych badań jakie LRO może wykonać czyli — badania grawitacji, temperatury będzie również — szukał śladów wody, jako potencjalnych źródeł dla przyszłych baz księżycowych. Dodatkowo ma stworzyć dokładne mapy 3D Księżyca, włączając w to miejsca lądowań wszystkich 6-ciu misji Apollo. W końcu mogą się skończyć spekulacje czy Apollo 11 na prawdę wyladował na Księżycu.

LCROSS ma ostatecznie potwierdzić lub zaprzeczyć obecności wody w wiecznie zacienionych kraterach okołobiegunowych na Księżycu. Dwa impaktory uderzą w dno takich kraterów wyzwalając chmury pyłu, które zostaną przeanalizowane z orbity przez LRO.

Głównym celem satelity LRO jest sporządzenie trójwymiarowej, kolorowej mapy powierzchni Księżyca. Zadaniem misji LCROSS będzie roztrzaskanie części rakiety Centaur w okolicach południowego bieguna Księżyca. W utworzonym kraterze oraz wzbitej chmurze pyłu przyrządy LRO będą wykryć ślady wody.

Misja odpowie na pytanie, czy w księżycowym regolicie występuje woda.

Do 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy Orion, którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa.

Jak zwykle start misji będzie transmitowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.

Źródło

  • http://lunar.gsfc.nasa.gov/ - nasa.gov - czerwiec 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2017/06/28, 10:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.