Jakim sposobem dbać o własność intelektualną

Wszystko co kiedykolwiek wymyślił człowiek może być przedmiotem własności intelektualnej. Ochrona własności intelektualnej obejmuje dwie kategorie: ochrony praw autorskich i własności przemysłowej. Jedna z nich to prawa autorskie i prawa pokrewne. Prawa autorskie dotyczą autora, czyli utworów literackich i artystycznych zapisanych, wykonanych oraz nagranych. Prawa pokrewne dotyczą wszystkich osób zaangażowanych w rozpowszechnianie, wykonanie i promowanie utworów: artystycznych wykonań, fonogramów i wideogramów, nadawania programów radiowych i telewizyjnych oraz pierwszych wydań. Z kolei własność przemysłowa to wszelkie: wynalazki, wzory przemysłowe i użytkowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne, topografie układów scalonych. Prawa własności przemysłowej są przyznawane przez odpowiedni do tego organ. W Polsce odpowiedzialny jest za to Urząd Patentowy. Prawa autorskie nie wymagają złożenia wniosków do urzędu. Aby utwór podlegał ochronie praw autorskich powinien spełniać dwa kryteria: musi być wytworem indywidualnej pracy twórczej i musi być unikalny. Drugim wymogiem jest zapisanie utworu w jakiejś formie.


patent
Oprawcowane przez: Janet Lindenmuth
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Ochrona własności przemysłowej (http://www.jwp.pl/faq/ochrona_wlasnosci_intelektualnej.html) obejmuje: projekty wynalazcze, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne. W obrębie projektów wynalazczych rozróżnia się wynalazki (pomysł przełożony na nowe rozwiązanie techniczne), wzory użytkowe, wzory przemysłowe i topografię układu scalonego. Zgłoszenie wynalazku do Urzędu Patentowego skutkuje jego opatentowaniem, co łączy się z uprawnieniami do wyłącznego wykorzystywania i czerpania korzyści majątkowych.
Wzory użytkowe dotyczą także rozwiązania technologicznego z akcentem na nowość i użyteczność. O ile w patencie najważniejsza jest innowacyjność o tyle wzory użytkowe kładą nacisk na funkcjonalność. Przykładem wzoru użytkowego jest: zapalniczka, rower i zamek do drzwi.

Wzory przemysłowe dotyczą głównie ochrony zewnętrznej postaci wyrobu: kształtu, zdobienia, koloru. Przykładem wzorów przemysłowych są: fasony spodni i sukienek, meble, ozdobne czcionki.

Topografia układu scalonego to ochrona nowatorskiego rozmieszczenia elementów. Przykładem topografii układu scalonego może być program komputerowy - jwp.pl

Znaki towarowe to znaki graficzne (wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna lub forma przestrzenna), melodia lub sygnał dźwiękowy. Są one na tyle oryginalne, że jednoznacznie kojarzą się z daną marką. Przykładami znaków towarowych są loga firm i hasła reklamowe.

Oznaczenia geograficzne zwracają uwagę na nazwę regionu, miejsca lub - zobacz ofertę - kraju. Oznaczenie geograficzne używane jest do podkreślenia przynależności terytorialnej towaru. Przykładem mogą być pierniki toruńskie lub koronki z Koniakowa - http://www.jwp.pl/uslugi/wynalazki.html


W dobie niezwykle łatwego rozprzestrzeniania treści za pomocą sieci internetowej, zagadnienie ochrony praw autorskich oraz własności przemysłowej nie może być przez nikogo bagatelizowana. Ochrona własności intelektualnej nie obejmuje bowiem tylko wynalazców, autorów utworów a także ich wydawców. Odbiorca kultury nie jest pasywny, ale czynnie uczestniczy we współtworzeniu kultury. Prawa autorskie zabezpieczają również publikacje na stronach internetowych zwykłych obywateli nie dopuszczając do plagiatów.
2017/09/01, 12:34
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.