Talibowie odrzucili apel prezydenta Afganistanu o pokój

Talibowie odrzucili sobotni apel o pokój prezydenta Hamida Karzaja. Stało się to mimo prowadzonej ofensywy NATO oraz schwytania drugiego najważniejszego przywódcy talibów w Afganistanie, mułły Abdula Ghani Baradara.

W styczniu odbyła się w Londynie mysia 3 warszawa (mojekonferencje.pl/warszawa/mysia-3), na której państwa udzielające pomocy Afganistanowi postanowiły poprzeć plan rozmów pokojowych opracowany przez Kabul i przekazać mu 140 mln dolarów na cel otwarcia się na przeciwników politycznych i przekonania afgańskich bojowników do przejścia na stronę rządu.

Rzecznik talibów Kari Mohammad Jusuf nazwał prezydenta Karzaja skorumpowaną marionetką, która nie może reprezentować narodu ani rządu afgańskiego. W ciągu ostatnich miesięcy Karzaj wiele razy wzywał talibów nie wspierających Al-Kaidy do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów.

Od połowy lutego trwa ofensywa sił NATO mająca na celu wyparcie talibów z prowincji Helmand. To największa operacja wojskowa NATO od grudnia, kiedy prezydent Obama wysłał do Afganistanu 30 tys. amerykańskich żołnierzy.

ŹródłaAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2017/12/15, 15:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.