Odkryto wodę na Księżycu

Na Księżycu odkryto cząsteczki wody. Trzy oddzielne misje twierdzą, że dzięki wiatrowi słonecznemu może się ona ciągle tworzyć - podaje TVN 24.

Na Księżycu odkryto niespodziewanie duże ilości wody. Zaskakujące dane pochodzą z trzech niezależnych sond kosmicznych. Dotychczas uważano, że powierzchnia Srebrnego Globu jest najprawdopodobniej zupełnie sucha, a woda znajdująca się na Księżycu jest zamknięta w postaci lodu w niektórych miejscach szczególnie w sąsiedztwie biegunów, gdzie istnienie wody było dopuszczane, ale nie było potwierdzone.

Wyniki pochodzą z kilku misji: Deep Impact, Cassini (ostatni przelot koło Ziemi i Księżyca - 18 sierpnia 1999 roku) oraz Chandrayaan-1.

W grudniu 1996 r. NASA poinformowała, że instrumenty sondy Clementine trafiły na ślady księżycowej wody, a w 1998 roku sonda Lunar Prospector wykryła obecność znacznej ilości wodoru przy biegunach.

Zaskakujące było miejsce, w którym odkryto wodę. Spodziewano się jej w głębokich kraterach czy na biegunach, tymczasem odnaleziono na nasłonecznionych powierzchniach. Woda występuje w wierzchnej warstwie księżycowego regolitu, do głębokości kilku milimetrów.

Zdaniem ekspertów, woda powstaje na Księżycu, gdy w jego powierzchnię uderzają cząstki wiatru słonecznego. Odkrycie obecności wody może mieć znaczenie dla dalszych badań Srebrnego Globu, zwłaszcza jeśli miałaby tam powstać baza dla stale zamieszkujących ją astronautów.

Źródła

  • jak, nsz/tr, kwj/k (Reuters, BBC) - Na Księżycu jest woda. "Tam trzeba zakładać bazy" - tvn24.pl - 25 września 2009
  • Katarzyna Burda, Newsweek - Jest woda na Księżycu - newsweek.pl - 24 września 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018/02/08, 07:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.