Sytuacja w Libii - 13 marca 2011

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Libia


Siły rządowe kontynuują ofensywę w Cyranecje.

Dziś rano siły rządowe znajdowały się 30 km od miasta Marsa al-Burajka. Lotnictwo dokonało gwałtownych bombardowań w mieście. Po drodze do Marsa al-Buraja, wojsko narodowe zajęło miejscowości Uqayla i Bisher. W południe państwowa telewizja poinformowała o odbiciu miasta Marsa al-Burajka z rąk powstańców. Informacje tą potwierdziły światowe agencje, donoszące o uciekających bojownikach z miasta do Adżdabiji. Marsa al-Burajka została przejęta przez rebeliantów 2 marca. Teraz zagrożona atakiem jest Adżdabija.

Siły rządowe zaatakowały wczoraj po południu miasto Mistrata. Ataku dokonała Brygada Khamis, która dwa dni wcześniej zdobyła miasta Az-Zawija. Podczas walk dezerterowało 32 żołnierzy, którzy przyłączyli się do rebeliantówNie mamy wyboru, musimy walczyć - powiedział rzecznik rebeliantów w Misracie. Jest to ostatnie miasto kontrolowane przez rebeliantów na froncie zachodnim. Miasto zostało zdobyte przez powstańców 24 lutego. Od tego czasu siły Kadafiego podjęły cztery nieudane szturmy na miasto. 7 marca wojsko rozpoczęło oblężenie miasta.

Wczoraj libijskie siły zbrojne wyparły w nocy rebeliantów z okolic ośrodka przemysłu naftowego Ras al-Unuf na odległość 20 km. Rząd oprowadził zagranicznych dziennikarzy po mieście by potwierdzić jego odbicie.

Za ustanowieniem strefy zakazu lotów nad Libią i za współpracą z powstańczą Narodową Radą w Bengazi opowiedziała się Liga Arabska.

Wczoraj wieczorem podano informacje o śmierci pierwszego zagranicznego dziennikarza podczas tej wojny domowej. Jest nim Ali Hassan al-Dżaber - korespondent Al-Dżaziry. Reporter zginął w pułapce zastawionej na ekipę Al-Dżaziry w pobliżu Bengazi. Inny dziennikarz został ranny. Telewizja nie podała kiedy dokładnie do niego doszło, ani kto za tym stoi. Dziś Amnesty International potępiła zamordowanie dziennikarza.

Przeczytaj poprzedni


oraz kolejny raportŹródła


  • Ostatni bastion w ogniu. "Nie mamy wyboru, musimy walczyć" - tvn24.pl - 12 marca 2011
  • Libya Live Blog - March 13 - Al Jazeera - 13 marca 2011


eo: Libio: Situacio de la 13-a de marto 2011

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2017/06/28, 10:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.