Czym jest ocena okresowa?

Oceny okresowe pracowników to obecnie często stosowany sposób pomiaru ich wiedzy, ale również oszacowania tego jakie właściwości pracowników są wartościowe na konkretnym stanowisku. Jak pokazują badania tylko nieznacznie ponad 10% makro przedsiębiorstw oraz korporacji nie korzysta z takiego rodzaju metod kontroli.


Mocne wejście Twojej firmy
Oprawcowane przez: www.sxc.hu
Treści źródłowe: www.sxc.hu
Na przestrzeni kolejnych lat stworzono kilka głównych nurtów, które zezwalają na prawidłową ocenę, a wśród nich różnorakie kryteria. Te są tworzone od razu w danym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej indywidualne potrzeby i oczekiwania. Oceny okresowe pracowników zezwalają niewątpliwie na poprawę sytuacji w firmie. Wylicza się kilka rodzajów ocen tego typu a wśród nich zazwyczaj stosowaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika robiona jest poprzez wywiady nie tylko z badanym pracownikiem, lecz też jego otoczeniem zawodowym. Tu przede wszystkim sięga się po wypowiedzi menagerów, współpracowników a nawet klientów, z jakimi pracownik miał do czynienia.

Następnym sposobem, aby ocena pracownika przebiegła dobrze jest ocena 180 stopni. Jest ona bardzo podobna do tej opisywanej powyżej, rozróżnia się przede wszystkim wyłączeniem w zbieraniu komentarzy klientów i menagera. W tym przypadku zazwyczaj wiadomości o podwładnym zbiera się poprzez wywiady z kolegami oraz głównym szefem.
Ocena pracownika jest też osiągalna dzięki technice jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tu zbiera się informacje odnośnie sukcesów oraz potknięć badanego w określonym czasie. Dzięki temu menager ma najlepszy obraz całościowych poczynań pracownika.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.