Co robi geodeta

pomiar
Written by: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
From: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Bez wątpienia choć raz, jadąc samochodem, gwałtownie zwolniliście, widząc kogoś w jaskrawym plastronie, schylającego się nad sporym statywem. Zaraz potem przekonaliście się, że to nie policja, a geodeta wykonujący swoje zadania. No właśnie, jakie?

Geodezja Wrocław to część nauk geograficznych, a konkretnie kartografii. Jej głównym tematem jest wykonywanie pomiarów gruntu. Wiedzę geodety wykorzystuje się przy dzieleniu pól i działek, wytyczaniu dróg, korekcji nawierzchni i przy kalkulacjach dla naukowych zastosowań. Geodezję, która zajmuję się pomiarem mniejszych wycinków gruntu określa się geodezją niższą. Wyższa zaczyna się od wielkości większych niż 750 m2.

Nad Wisłą nad mapami, atlasami i pomiarami krajowymi pieczę ma Służba Geodezyjna i Kartograficzna z Głównym Geodetą Kraju na czele. On właśnie nadzoruje zawód, przyznając i weryfikując uprawnienia geodety. Aby uzyskać uprawnienia, należy oczywiście zaliczyć właściwy kierunek studiów. Biorąc po uwagę miasta, w jakich powinien pobierać nauki przyszły geodeta Wrocław i Warszawa proponują najlepszy poziom wykształcenia. Geodezja wrocławska jest prowadzona w świeżo przekształconym Wydziale Geodezji i Geoinformatyki, zaś w Warszawie można pobierać nauki w Instytucie Geodezji i Kartografii na UW.

Geodezja dawno temu stała się zawodem regulowanym, dlatego zdobycie dyplomu nie jest łatwe. Po zdaniu kierunku wymaga się, by zaliczyć co najmniej trzy lata praktyki w rzemiośle, zapracować na przyzwoitą opinię w geodezyjnym światku i koniec końców zaliczyć specjalny oficjalny egzamin zawodowy. Przechodząc go, można założyć własne biuro geodezyjne lub wybrać pracę w większej firmie.Wyświetl większą mapę
Written by: M.G.P.
2012-06-11 14:33:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.