Postacie

Konkurs Astrobot

Jeszcze do 15 marca 2013 roku uczniowie szkół gimanzjalnych mogą zgłaszać swoje pomysły na projekt kosmicznej misji badawczej, by wziąć udział w konkursie Astrobot.

Sukces polskich astronomów

Zespół naukowców pod kierownictwem profesora Grzegorza Pietrzyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego wykonał pomiaru dokładnej odległości od Wielkiego Obłoku Magellana oddalonego od nas dokładnie o 162 tys. 980 lat świetlnych przy użyciu teleskopów z Obserwatorium ESO La Silla w Chile.

Ósmy dzień sede vacante - konklawe rozpocznie się 12 marca

Konklawe rozpocznie się 12 marca po południu – taką decyzję podjęli kardynałowie podczas drugiej sesji obrad kongregacji ogólnej w piątek.

Wikipedia też jest kobietą - marcowy Wikimaraton w Warszawie

W najbliższą sobotę 9 marca w Warszawie odbędzie się kolejny Wikimaraton, mający na celu wspólne redagowanie i uzupełnianie Wikipedii.

Szósty dzień sede vacante - pierścień rybaka i papieskie pierścienie zostały już zniszczone

Podczas szóstego dnia sede wacante odbyły się aż dwa spotkania Kardynałów, rano purpuraci spotkali się podczas kongregacji ogólnej a wieczorem w na wspólnej modlitwie. Tymczasem rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej poinformował, że pierścień Rybaka i papieskie pieczęcie zostały już zniszczone.

Hugo Chavez - prezydent Wenezueli - nie żyje

Wenezuela: We wtorek na skutek choroby nowotworowej w wieku 58 lat zmarł Hugo Chavez, był prezydentem Wenezueli nieprzerwanie od 1999 roku. Informacje o śmierci głowy państwa potwierdził wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro

Piąty dzień sede wakante - wciąż nie ustalono terminu rozpoczęcia konklawe

Większość Kardynałów-Elektorów jest już w Rzymie - purpuraci jednak nie ustalili jeszcze terminu konklawe. Według informacji potwierdzonych przez rzecznika prasowego Watykanu kardynałowie przed oficjalnym rozpoczęciem wyboru nowego papieża potrzebują czasu na rozmowy także te kuluarowe.

Czwarty dzień sede vacante - w Watykanie rozpoczynają się kongregacje ogólne

Dziś w Watykanie odbyły się dwie pierwsze kongregacje ogólne Kardynałów. Nie ustalili oni jednak do tej pory terminu konklawe. Tymczasem na wystawie Rzymskiej firmy krawieckiej Gammarelli wystawiono przygotowane już stroje dla nowego papieża.

Kometa ze śmiercionośnym cyjanem minie Ziemię

Już w marcu 2013 przejdzie blisko Ziemi kometa Lemmon (C/2012 F6), która obecnie widoczna jest na półkuli południowej w postaci zielonego punktu. Jej nazwa pochodzi od obserwatorium astronomicznego na Górze Lemmon na północ od miasta Tucson w stanie Arizona, gdzie po raz pierwszy sfotografowano zieloną kometę. 24 marca 2013 roku kometa przeleci obok naszego globu z prędkością 80000 km/h w odległości 0,99 jednostek astronomicznych (ok 150 mln km), czyli ponad trzysta siedemdziesiąt pięć razy większej, niż mierzy dystans Ziemi od Księżyca. Kometa zawierająca śmiercionośny cyjan została odkryta 23 marca 2012 roku w obserwatorium astronomicznym na Mount Lemmon w Arizonie przez astronoma Alexa R. Gibbsa (agibbs@lpl.arizona.edu) z University of Arizona na zdjęciach fragmentu nieba w ramach programu badawczego przeglądu nieba Mount Lemmon Survey i otrzymała oznaczenie: C/2012 F6. W czasie odkrycia jasność komety A. Gibbs ocenił na zaledwie nieco około ponad 20,7 mag[1], [2].

Trzeci dzień sede vacante - wierni gromadzą się na Placu św. Piotra

Mimo że w dzisiejszą niedzielę z racji sede vacante nie odbył się na Placu św. Piotra tradycyjny Anioł Pański, wierni od rana gromadzili się, aby w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do Papieża. Tymczasem w Castel Gandolfo, gdzie odpoczywa Benedykt XVI, zarejestrowano dziś trzęsienie ziemi.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.