Europejska Agencja Kosmiczna

Polska przystąpi do członkostwa w ESA

Rząd Polski zgodził się na formalny akces Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Proces negocjacji członkowskich rozpoczął się jesienią 2011 roku, a zakończył w kwietniu 2012 roku.

We wrześniu ruszy konkurs ESA dla uczniów szkół średnich

15 września ruszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej dla uczniów szkół średnich, związany z 10. rocznicą misji Integral. Konkurs będzie otwarty również dla uczniów z Polski.

Polska jest już gotowa do negocjacji członkostwa w ESA

Rząd Polski wykonał pierwszy krok w ramach przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Premier podpisał instrukcję negocjacyjną z ESA wraz ze wszystkimi załącznikami.

Rumunia członkiem ESA w 2011 roku

20 stycznia Rumunia przystąpiła do Konwencji ESA. Podpisanie porozumienia akcesyjnego oznacza, że do pełnego członkostwa brakuje jedynie ratyfikacji akcesji przez rząd Rumunii. Rumunia stanie się więc w 2011 roku 19. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

ESA opublikowała najdokładniejszą mapę wegetacji

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała sozologiczną mapę świata pokazującą rodzaj wegetacji szaty roślinnej. Mapa GlobCover 2009 jest najdokładniejsza mapą tego typu i najdokładniejszą jaką można wykonać w ciągu jednego roku.

10 lat Portugalii w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Podczas zakończonego 4. Forum Kosmicznego w Lizbonie uczczono 10. rocznicę członkostwa Portugalii w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W spotkaniach wzięli udział, m. in. José Mariano Gago, minister nauki i szkolnictwa wyższego Portugalii, i Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna przedłużyła udział w 11 misjach

Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się kontynuować 11 misji naukowych, których jest organizatorem lub uczestnikiem. Przedłużenia obejmują okres do 2014 roku.

ESA wybrała dwie nowe misje

ESA wybrała do dalszego rozwijania dwie kolejne misje serii Earth Explorer, FLEX i CarbonSat, poświęcone badaniom klimatologicznym i badaniom zmian w środowisku.

Kolejna umowa przybliża realizację europejskiego systemu GPS

25 października w Brukseli podpisano 4 z 6 kontraktów na realizacje europejskiego systemu globalnej nawigacji satelitarnej Galileo. ESA powierzyła świadczenia części naziemnej usług Galileo firmie Spaceopal.

DLR jedenastym członkiem Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów

Niemieckie Centrum Aero- i Astronautyki, DLR, będące w istocie niemiecką agencją kosmiczną, stało się 11. członkiem Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów. Podpisanie Karty przez Niemcy odbyło się w 10. rocznice powstania Karty.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.