Tytan

Konkurs na esej o Saturnie i misji Cassini

NASA ogłosiła konkurs "Scientist for a day" skierowany do uczniów wszystkich typów szkół na całym świecie. Zadaniem konkursowym jest napisanie eseju, do wyboru, o Saturnie, Hyperionie, Rei lub Tytanie.

Rewolucja w biochemii: bakteria z arsenem w DNA

Na specjalnej konferencji prasowej naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej donieśli o odkryciu bakterii, w której DNA zidentyfikowali arsen. Wg autorów pracy to pierwsza znana forma życia na Ziemi, w której pierwiastek inny niż tlen, węgiel, wodór, azot, czy fosfor składa się na strukturę DNA.
„Jeżeli coś tu na Ziemi potrafi zrobić coś tak niezwykłego, co jeszcze potrafi zrobić życie a czego nie widzieliśmy?”
NASA od kilku dni zapowiadała konferencję prasową na której zostanie przedstawione odkrycie, które zrewolucjonizuje naukę o życiu i jego poszukiwaniu poza Ziemią. Z nieoficjalnych wiadomości wiadomo było, że będzie ono dotyczyć arsenu. Keith Cowing, z portalu NASA Watch, dementował plotki o tym, że NASA odkryła życie pozaziemskie.

Trwają testy wysięgnika robota Curiosity

Postępują prace nad łazikiem marsjańskim Curiosity. JPL poinformowała o dalszych testach wysięgnika robota, pierwszy raz rozłożonego w zeszłym miesiącu.

Sonda Cassini minęła Tytana i Dione

Sonda Cassini zakończyła podwójny przelot koło Tytana i Dione, księżyców Saturna. Szczególnie cenne są zdjęcia Dione - Cassini jest dopiero drugą sondą, która ją fotografuje.

Wadliwy tytan w elementach łazika "Curiosity"

W konstrukcji łazika Mars Science Laboratory, inaczej "Curiosity", mogły znaleźć się elementy wykonane z wadliwie wytworzonego tytanu. Sprawdzenie całej konstrukcji robota może spowodować jeszcze większe przekroczenie budżetu misji, która już teraz ma pochłonąć 2,3 miliarda USD.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.