Słońce

Rakieta Dniepr wyniosła satelity z trzech krajów

Wtorkowym popołudniem wystartowała rakieta Dniepr z satelitami ze Szwecji, Francji i Ukrainy: PRISMA (składający się ze statków Mango i Tango), Picard i BPA-1.
Start miał miejsce z kosmodromu Jasnyj o godzinie 14:42:21 czasu uniwersalnego. Trzystopniowa rakieta Dniepr umieściła satelity na orbicie (średnia wysokość ok. 735 km) po 16 minutach lotu. Stacja śledzenia w Omanie potwierdziła rozdzielenie się satelitów Picard i PRISMA, a o 16:14 GMT kontrolerzy nawiązali łączność z satelitą PRISMA, poprzez stację śledzenia w Szwecji.

Pierwsze obserwacje Solar Dynamics Observatory

W środę wieczorem polskiego czasu NASA zaprezentowała pierwsze obrazy i nagrania z satelity Solar Dynamics Observatory. Specjalna konferencja prasowa odbyła się w waszyngtońskim Newseum - muzeum dziennikarstwa i wiadomości. Wszystkie materiały zamieszczono również na dedykowanej stronie internetowej.

Obrączkowe zaćmienie słońca nad Afryką i Azją

Dziś mieszkańcy Afryki i Azji mogą podziwiać najdłuższe w obecnym milenium obrączkowe zaćmienie słońca.

Czy na Ozyrysie jest życie?

, krąży wokół gwiazdy wielkości Słońca w konstelacji Pegaza.]]
.]]

Dzisiaj zakończy się misja Ulyssesa

Wraz z wydaniem ostatniej komendy z Ziemi, nadajniki i odbiorniki sondy "Ulysses" zamilkną 30 czerwca, kończąc jedną z najdłuższych i najbardziej udanych misji kosmicznych w historii.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.