Plazma

Reaktor ITER będzie droższy o 1,4 miliarda euro

Organizatorzy projektu badawczego reaktora termojądrowego ITER zgodzili się na zmianę planu i kosztu projektu. Pierwsza plazma ma zostać wygenerowania w reaktorze w listopadzie 2019 roku. Koszt budowy ma zwiększyć się o 1,4 miliarda euro.
plazmy reaktora ITER. W prawym dolnym rogu sylwetka człowieka. Każda z pułapek będzie miała masę około 400 ton.]]
27 lipca odbyło się nadzwyczajne spotkanie rady projektu ITER, na którym jednogłośnie zatwierdzony zmiany w planie budowy i kosztorysie przedsięwzięcia. Jego celem jest budowa największego na świecie tokamaku będącego reaktorem termojądrowym. W 2030 ma stać się on prototypem elektrowni termojądrowej. W uproszczeniu, będzie ona generowała energię z fuzji jądrowej, czyli na takiej samej zasadzie co gwiazdy.

Sonda Rosetta zbliży się do asteroidy Lutetia

Rosetta i Philae zbadają asteroid Lutetia 10 lipca dojdzie do zbliżenia sondy Rosetta do asteroidy 21 Lutetia – największej asteroidy wokół której kiedykolwiek przeleciała sonda kosmiczna. Lutetia zostanie zbadana przez przyrządy sondy i lądownika Philae znajdującego się na jej pokładzie. Oba statki są w drodze do głównego celu misji, komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Przyznano kontrakt na budowę ośrodka badań fuzji jądrowej ITER

Konsorcjum europejskich firm wygrało przetarg na plan architektoniczno-inżynieryjny i budowę ośrodka badań nad fuzją jądrową, tj. reaktora ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Jest to jeden z największych tego typu przetargów w Europie.

Sonda Cassini minęła Tytana i Dione

Sonda Cassini zakończyła podwójny przelot koło Tytana i Dione, księżyców Saturna. Szczególnie cenne są zdjęcia Dione - Cassini jest dopiero drugą sondą, która ją fotografuje.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.