Fuzja jądrowa

Przyznano największy kontrakt na europejski wkład w ITER

Przyznano kontrakt na największy wkład Europy w budowę badawczego reaktora fuzyjnego ITER. Za kwotę 300 milionów euro w ciągu 6 lat powstanie największy na świecie tokamak, czyli komora plazmowa reaktora. Będzie ona ważyła ponad 5000 ton. Postępuje też budowa nadprzewodzących magnesów reaktora.

Reaktor ITER będzie droższy o 1,4 miliarda euro

Organizatorzy projektu badawczego reaktora termojądrowego ITER zgodzili się na zmianę planu i kosztu projektu. Pierwsza plazma ma zostać wygenerowania w reaktorze w listopadzie 2019 roku. Koszt budowy ma zwiększyć się o 1,4 miliarda euro.
plazmy reaktora ITER. W prawym dolnym rogu sylwetka człowieka. Każda z pułapek będzie miała masę około 400 ton.]]
27 lipca odbyło się nadzwyczajne spotkanie rady projektu ITER, na którym jednogłośnie zatwierdzony zmiany w planie budowy i kosztorysie przedsięwzięcia. Jego celem jest budowa największego na świecie tokamaku będącego reaktorem termojądrowym. W 2030 ma stać się on prototypem elektrowni termojądrowej. W uproszczeniu, będzie ona generowała energię z fuzji jądrowej, czyli na takiej samej zasadzie co gwiazdy.

10 lat pracy konstelacji Cluster

16 lipca 2000 roku w przestrzeń kosmiczną trafiły dwa pierwsze satelity konstelacji Cluster: Samba i Salsa. Trzy tygodnie później kolejne dwa: Tango i Rumba. Satelity Cluster obserwują Słońce już przez dekadę i została przedłużona do 2012 roku. Początkowo ich misja miała trwać 2 lata.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.